1005406039864150
top of page

Iluze strachu, která nás zbytečně vězní ve vnitřní slabosti

"Největší ctností je být vnitřně silná"


Hodná holčička nebo mrcha.


I když víme, že svět není černobílí a skýtá mnoho barev a jejich nejrůznějších kombinací, my sami na mnoho věcí pohlížíme černobíle.

Vnuknutá pravda, že buď jsme hodní a to znamená to, to a to a nebo jsme zlý.Každý klient, se kterým jsem se setkala, potřeboval posílit vnitřní sílu a to i ten, který vypadal na první pohled, že ne, ale ve skutečnosti to byla jen nezdravá polarita stejného extrému.


Kdo určuje, zda jsme slabí nebo silní?


A to je ono. Není síla nebo slabost. Je obojí.

Abych byla skutečně silná, musím si dovolit i slabost. Mix oněch dvou polarit, jejich rovnováha (vyváženost) a správné využití, to je klíčem k vnitřní síle.

Bojíme se pouze iluzí

Chtění nám kolikrát nestačí, proto měním podvědomé vzorce. Chceme-li něco změnit, musíme si uvědomit, proč to máme/potřebujeme nefunkční, protože to je ten důvod, který nám drží naše (byť třeba i nefunkční, nebo nechtěné) chování.

Každý by rád byl vnitřně silný, na tom se asi shodneme, ale proč to nejde i přes to, že je tam chtění, rozhodnutí a volba to mít jinak?


Protože je za tím něco mnohem silnějšího.


Ta síla drží zuby nehty to, co tak chceme mít jinak a ocitáme se v rozporu sama se sebou a nechápeme, proč to nejde, když se tak snažím, když na tom tak dlouho pracuji, když...


Otázka není kolik toho pro změnu uděláme, ale co pro změnu uděláme.


Můžeme se celý život měnit a přitom to ještě neznamená, že cokoliv skutečně změníme. To, co se počítá a přináší výsledek, je změna, nikoliv měnění.


Nejmocnější a nejsilnější příčina je vždy strach.


Ten může být z nejrůznějších důvodů a aby to nebylo tak snadné, je naprosto v rozporu s logikou.


Jako když se bojíte výšek, hadů, nemůžete se potápět nebo se prostě někde necítíte dobře - neumíte to vysvětlit a přesto to tak je. Není k tomu logický důvod, protože vás třeba had nikdy neuštkl, ani jste odnikud nespadli...


Prameny těchto vnitřních strachů jsou různé, některé jdou z dětství, jiná životem samotným a mnohá z životů minulých, to ale není to, co je podstatné, i když se nám právě toto na tom zdá zajímavé. Přece pocestovat si skrze životy nebo hodit vinu na traumatickou situaci v dětství, je o moc snazší a mnohdy zábavnější, než to skutečně změnit.

A to je rozdíl mezi měněním a skutečnou změnou.


Skutečná změna zkrátka "jen zpracuje" příčinu.


ANO, NĚKDY PRO POCHOPENÍ SE UKÁŽE I MINULÝ ŽIVOT, JINDY NAHLÉDNEME DO SITUACÍ Z DĚTSTVÍ, APOD.
Ale vždy je to jen v procesu plynutí, jak je to zrovna nyní potřeba k pochopení a propuštění příčiny, nikoliv záměr, se do takových situací dostávat.


Strach, že budu mrcha a ostatní mě nebudou mít rádi


Abychom si zasloužili lásku jsme schopni všeho, i případné sebedestrukce. Iluzorně se domníváme, že to nám přinese lásku druhých a proto musíme...


Jenže to je právě ono, jednak nemusím a za druhé láska, která je jen tehdy a tehdy, není skutečná láska.


A zase, logicky to víme, ale toto uvědomění nám tu situaci samo o sobě nezmění, vzorec je příliš silný. Nicméně připomenutí v momentě přeměny, v kombinaci se správnými slovy nového vzorce, který nahrajeme do podvědomí, vytváří právě tu kýženou změnu.


"Skutečná ctnost je být vnitřně silná"

Kdo je vám vzorem, koho byste obdivovala, kým byste ráda byla?


Vsadím se, že to není hodná a naivní osoba, ale je to vnitřně silný člověk, který se s tím nepáře. A nepáře se s tím v dobrém slova smyslu, protože není náhoda, že máme možnost být jak hodná, tak mrchózní a věřte, že jsou situace v životě, kdy právě tuto sílu MÁTE použít, ale jak už bylo řečeno, není to o té vlastnosti jako takové, ale o způsobu jejího použití.


Syndrom hodné holky už je tak zprofanovaný, že jej nemá smysl rozvádět, ale přiznejme si, že být ráda obklopena takovými lidmi, je jen iluze bezpečí, že tato osoba nám nikdy neublíží a snaha být taková, je jen snaha dosáhnout svého (lásky, přijetí, úcty...).


Jenže tím, že to není zdravá (skutečná) síla, pak se stává přesně ten opak v realitě. Můžete se rozkrájet a pořád to není dost, podáváte pomocnou ruku a ve výsledku vše táhnete sama a nejvíce vám ublíží ten, do koho byste to nejméně čekala.


 

Připoj se k FB skupině Rozklíčování života -> PODÍVAT SE DO SKUPINY


Videa a rozhovory nejen o základních principech života, najdeš na našem YouTube Rozklíčování života -> KOUKNOUT


Na vlastní cestu poznání sebe sama můžeš tudy - > Na cestu


39 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page